A közel fél évszázados múltra visszatekintő, 100%-ban magyar tulajdonú családi vállalkozás, a Soós Tészta Kft. újabb mérföldkőhöz érkezett: 26 termékük kapta meg a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet. A cég a hagyományos értékek és a modern technológia ötvözésével törekszik a kiváló minőség fenntartására.
Bár a bizalmi vagyonkezelés klasszikus funkciója a családi vagyon generációkon átívelő védelme, egyben tartása és kezelése, idehaza mégis nagyrészt adóoptimalizációs eszközként vált ismertté. Miután a 2023-as többszöri jogszabályváltozások a mai napig sokakban vetnek fel kérdéseket a struktúra létjogosultságáról, az AegisLegal Ügyvédi Iroda szakértője az alábbiakban mutatják be, miért jár továbbra is jelentős előnyökkel a jogintézmény igénybevétele a vagyontervezés során.
Az Auchan és az Izsáki Házitészta Kft. több mint 20 éve működik együtt, és most közös sikerük a KMÉ-védjegyes nyolctojásos cérnametélt.
A legtöbbször a nemzetközileg is versenyképes termékek fejlesztése, a megfelelő minőségbiztosítás, és nem utolsó sorban az idegennyelvek ismerete jelentik az exportpiacokon a nehezen megugorható gátat.
A világ leggazdagabb családjának vagyona már három generáció óta öröklődik, mára meghaladja a 430 milliárd dollárt – áll a Bloomberg friss gyűjtésében. Vannak olyan családok is a listán, ahol a vagyon már nyolc generáció óta gyarapodik. A tíz leggazdagabb család gyökerei meglehetősen szerteágazóak, találunk köztük amerikaiakat, kanadaiakat, franciákat, indiaiakat, és több arab királyi család tagját is.
Warren Buffett, a legendás befektető és a Berkshire Hathaway elnöke újabb lépéseket tett vagyonának halála utáni szétosztására vonatkozóan. A 94 éves üzletember tervei szerint vagyonának 99,5 százalékát jótékonysági célokra fordítják majd, melynek felügyeletét gyermekeire bízza. Emellett további jelentős összegű részvényadományt is bejelentett - írja a Reuters.
A bizalmi vagyonkezelés jogintézménye már 10 éve létezik itthon, de csak tavaly nyár óta lett igazán ismert a köztudatban is. Egymilliárd forintos nettó vagyon alatt nem nagyon szoktak ilyen vagyonkezelési struktúrát létrehozni, de vannak jó páran a 20 milliárd forintos nettó vagyon feletti tartományban is – hangzott el a Jalsovszky ügyvédi iroda mai sajtóeseményén, amelyen a Vagyontervezési felmérés eredményeit ismertették.
A magyar tulajdonban lévő Master Good cégcsoport stratégiai részesedést szerzett a világszerte több mint 50 étteremmel, és közel 20 hotellel rendelkező NOBU lánc budapesti éttermében.
Hagyomány és fejlődés – a kettő egyensúlyának megteremtése az egyik leggyakoribb kihívás a családi vállalkozások tartós örökségének kiépítésében. Az ilyen cégeknek fel kell ismerniük, mikor helyes ragaszkodni a hagyományokhoz, és mikor kell fejest ugrani az ismeretlenbe anélkül, hogy ezzel elveszítenék azokat az értékeket, amelyekben a vállalkozás igazán egyedi. Az örökség lényegének jövőközpontú szemlélete a jövő generációinak sikere érdekében is fontos szempont – állapította meg kutatásában a KPMG.
A lakossági napelemes pályázatokban működő jelenlegi finanszírozási modellel kapcsolatban fogalmazta meg aggályait Szolnoki Balázs Ádám, a MANAP iparági egyesület elnöke az energiaügyi miniszternek írt levelében. A szervezet egyenesen úgy véli: ez a pályázati kifizetési modell tönkreteszi a magyar napelemes kisvállalkozásokat.
Német gazdasági képviseleti szervezetek bírálják a kormánykoalíció gazdaságpolitikáját, és reformintézkedéseket sürgetnek az ország növekedési pályára helyezése, Németország mint termelési telephely versenyképességének megőrzése érdekében.
A 2023-as év a magyar vállalkozástulajdonos családok életében a bizalmi vagyonkezelési konstrukcióról szólt. Ugyanis a jogalkotó egy régi lehetőséget szüntetett meg, amely korábban sok visszaélésre adott alkalmat. A változástól való félelem viszont sokakat azonnali lépésre késztetett, ami számos jogi kérdést nyitva hagyhatott. Ezeket érdemes most végiggondolni!
A FINO-FOOD Kft. neve elsőre keveseknek ismerős, de a Magyar és Finom, a Hazai és Finom, valamint a Vegajó márkanevek talán már igen. Közös bennük, hogy mind a kaposvári cég termékei, amely 30 év alatt a magyar tejipar egyik jelentős szereplőjévé nőtte ki magát. Ebben jelentős szerepe volt annak is, hogy az alapító sikeresen tudta átadni a vállalat vezetését három gyerekének, akik közül többen is ígéretes nemzetközi karriert hagytak ott a családi vállalkozás kedvéért.
Következő hetekben megjelenő cikksorozatunkban sikeres hazai KKV-k generációváltását mutatjuk be. A folyamat a szemünk előtt zajlik, mégis kevés az olyan zökkenőmentes átmenet, mint a nagyatádi Büttner Kft.-nél. Valamivel több mint egy évvel ezelőtt vette át édesapjától a vállalatvezetést ifj. Büttner Tamás, az elmúlt időszakban pedig folytatta a három évtizedes munkát, olyan technológiákat, például alumínium 3D nyomtatást vezetett be, amelyek egyedülállók a régióban. A konzekvensen követett üzleti stratégiának köszönhetően diverzifikálták a portfóliójukat, jelentősen csökkentették az autóipari kitettségüket, és ma már chipgyártáshoz is szállítanak fém alkatrészeket. Saját termékekkel is megjelentek a piacon, saját fejlesztésű szoftveres megoldást is értékesítenek a partnereik számára. A fémipar ugyanakkor rendkívül tőkeigényes ágazat, a technológiai korszerűsítés nagyértékű beruházásokat kíván, amelyek finanszírozása a bankok számára is kihívást jelent, komoly szakmai hátteret és rugalmas kockázatkezelést igényel. De hogyan tudta a vállalatot támogatni a banki partnerük, az MBH Bank a sikeres generációváltásban?
Egyre több kínai milliárdos palánta repül haza külföldről, hogy szép lassan megkezdje a szülők által felépített cégbirodalom átvételét. A szakértők szerint a generációváltás a szokásosnál sokkal hamarabb kezdődik meg Kínában, és ennek oka van – számol be a hírről a Bloomberg.
A Hörmann, bár globális szereplő az ajtó- és kaputechnológiában, a mai napig családi vállalkozásként határozza meg magát, már a család ötödik generációja is aktívan részt vesz a cég napi munkájában. A szemlélet a működés minden területét áthatja, a vállalati akvizíciók során is a családi vállalkozásokat részesítik előnyben, és igyekeznek megtartani a korábbi vezetőket. A fejlesztéseknek és felvásárlásoknak köszönhetően folyamatosan nő a termékpalettájuk, a kamiondokkoló rendszerektől, a kerti tárolókig terjed. Bár előnyt jelent számukra az erős német ipari háttér Magyarországon, de az ázsiai beruházók sokszor saját beszállítókkal dolgoznak, így meg kell küzdeni a pozíciókért. A lakossági és vállalati fenntarthatósági igények erősödésével új, kiemelkedően jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező nyílászárókat és okosotthon megoldásokat is fejlesztenek, de saját működésüket is átalakították: több mint 10 éve csak zöldáramot használnak, és a lakossági termékeik már teljes egészében karbonsemlegesek. A Portfolio Szujó Lászlót, a Hörmann Hungária Kft. ügyvezető igazgatóját kérdezte a cég gyökereiről, az üzleti stratégiájáról, és arról, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie egy olyan családi vállalkozásnak, amely hirtelen globális szereplővé válik.
Fontos euróövezeti adatok érkeznek ma.
Nagyot nőttek az eladások.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.